Lačnov

Predaj nehnuteľnosti v Lačnove

Tento článok bol napísaný aby prispel k lepšej informovanosti pri rozhodovaní pre toho, kto uvažuje o kúpe nehnuteľnosti v Lačnove.

Veľa ľuďom sa stáva, že sa prídu prvý raz pozrieť do Lačnova a takmer okamžite začnú písať na internet inzeráty, že tu zháňajú chalupu.  Potom môžu byť nespokojní ak sa zoznámia bližšie s realitou miesta.  

Je logické, že neznámy človek, ktorý dedinu vidí prvý raz, nepozná miestne pomery.  Nemá predstavu o jej histórii, majetkových a rodinných vzťahoch, zvyklostiach, miestnych sporoch domácich.  Návštevník, ktorý je tu hodinu nemusí rozpoznať reálne možnosti ako sa tu dá zmysluplne tráviť celý rok.  Či to vyhovuje jeho životnému štýlu.  Aké nezvyklé náklady ho tu čakajú.  Aké možnosti realizácie tu majú ľudia na dôchodku.  Či tu bude rada chodiť mládež.  Atď..  S tými by sa stretol až keby sa tu usadil a môže sa stať, že ho realita veľmi prekvapí a on si uvedomí, že na prvý pohľad ideálne miesto na chalupu nemusí byť tak úplne ideálne.  

A práve preto prinášame informácie o chalupárení v Lačnove aby sme Vám ušetrili úsilie a náklady pri hľadaní najvhodnejšej chalupy pre Vás.

Ceny pozemkov

Ceny pozemkov sú výrazne vyššie ako v iných dedinách.  Nie ste prví ani poslední, kto tu chce niečo kupovať a majitelia to veľmi dobre vedia.  

Vysoká cena pozemkov nie je jediný vysoký náklad. Viac viď. nižšie.

Povinnosti voči pamiatkovému úradu

Lačnov nemá svoj vzhľad a prostredie také preto, že ho ešte nikto neobjavil (ako si podaktorí myslia) ale tým, že akákoľvek stavebná aktivita je tu prísne regulovaná pamiatkovým úradom.  Za nedodržanie jeho stanoviska hrozia pokuty a povinnosť likvidácie nepovolenej stavebnej úpravy.  

Krajský pamiatkový úrad Prešov je zaklínadlo, ktoré sprevádza každého kto býva v Lačnove.  Lačnov totiž spadá do pamiatkovej zóny a nesmie sa narušiť pôvodný jeho vzhľad.  Prakticky to znamená, že úplne každú úpravu vášho vlastného majetku (domácim to strašne vadí) máte povinnosť konzultovať s pamiatkovým úradom.  

Najčastejšie príklady obmedzení sú:

Na stavbu na niektorých pozemkoch nemusíte ani dostať povolenie pretože by ste tým narušili celkový vzhľad krajiny.  Ak je niekde pôvodný les, pasienok, tak to ním musí ostať.  Lačnov nie je to isté čo periféria mesta s domami 21. storočia ale pamiatková zóna, ktorá tu je za účelom aby ju turisti obdivovali.  

Na predstavu romantického rána z presklennej terasy s výhľadom na malebné drevenice zabudnite.  Tou malebnou drevenicou musí byť aj váš dom.  

Náklady na špeciálne skanzenové materiály podľa požiadaviek pamiatkového úradu si hradíte sami z vlastného vrecka.  Dotácie nie je možné získať.  To je aj dôvod prečo to sú chátrajúce stavby.  Úsporne prestavať a podľa vášho vkusu a potrieb, ako kdekoľvek v inej dedine, nemôžete.

Stiesnené prístupy s veľa majiteľmi

Lačnov sa nachádza v stiesnenej doline a tú plne pocítite aj vy.  Aj po získaní pozemku ešte musíte ďalej vybavovať prístup k nemu pretože prístupové cesty ležia na súkromných pozemkoch, často na cudzích dvoroch.  Bez prístupu nemôže byť napríklad vydané stavebé povolenie a to ešte nehovorím o prívode vody a elektriky.  K niektorým domom sa nedá pristupovať inak ako cez dvory iných sukromníkov.  Majitelia, ktorí sú 30 rokov zvyknutí na súkromie a svoj kľud, ktorým za ich vlastným dvorom ešte ležal doteraz opustený dom, asi nadšení nebudú.  

Nevhodné na šport

Kvôli veľkým prevýšeniam a hlbokým dolinám je oblasť nevhodná na bicyklovanie a bežkovanie.  Väčšinu trasy by ste tlačili bicykel.  Trasa vedúca cez Lačnovský kaňon nie je okruh a má veľké prevýšenie, preto Lačnovčania do neho na prechádzky nechodia.  

Zvýšené požiadavky na čistotu prostredia

O dedinu nižšie (v Lipovciach) je podnik čerpajúci minerálnu vodu Salvator.  Z toho dôvodu nemožno ekologicky zaťažovať tok vôd nad ťažbou.  To znamená, že cesty vedúce do Lačnova sa v zime neposypujú soľou.  S pravidelným nasadzovaním reťazí v zime musíte počítať.

Drsné prírodné živly

Väčšinu roka ste uväznení na dvore pretože v zime je tu sneh vyše kolien a v lete zasa tráva a žihľava vyše človeka.  

V zime turisticky orientovaní domáci len trpia pretože v snehu po kolená sa nedá urobiť poriadna túra.  Ani miestny horár nechodí autom ďaleko do lesa.  Cesta je v zime celá pokrytá ľadom, takže starší človek po nej bezpečne v žiadnom prípade (do svojej chalupy) neprejde.  V praxi sa deje to, že časť ľudí sem počas zimy vôbec nechodí.  

Počas vegetačného obdobia je tu neskutočné množstvo ovadov, hlavne v júli sa nedá cez niektoré miesta ani prejsť.  Registrujeme tu veľa kliešťov, aj na dvoroch (nanosili mačky a drobé divoké zvieratá (jazvec, jež, ...)).  Ak ujdete pred ovadmi do lesa, v lese vás začnú naháňať komáre.  Na jeseň na vás zasa vo veľkom sadá Loš jelenia (za jednu prechádzku aj desiatky), ktorá sa živí parazitovaním na jelenej zveri a vzhľadom pripomína pavúka.  

K jeseni sa do domov sťahujú kvôli prečkaniu zimy myši, ktoré leto trávili na dvoroch a v lesoch.  Preto si pripravte poriadnu zásobu pascí a pevné nervy.  Pre zaujímavosť, stalo sa, že po troch týždňoch neprítomnosti našli domáci otravu ponosenú do perín v posteli.  

Slabá dostupnosť verejnou dopravou

Do Lačnova chodí jediný autobus denne.  To znamená, že ak niekto sem príde, môže odísť až na druhý deň.  To tiež vylučuje odskočenie si na nákup, na obecný úrad do Lipoviec (Lačnov je administratívne spojený s Lipovcami).  Bežným javom je, že v zime je cesta taká zasypaná snehom, že nevyjdú ani autá a autobus sa otáča v Lipovciach.  

Koniec sveta

Pešo je najbližšia dedina vzdialená hodinu cesty (tri kilometre s poriadnym prevýšením).  Obchod v Lačnove nie je už 40 rokov.  Najbližšie potraviny a dedinská krčma sú až vo vedľajších Lipovciach.  Takže večerné spoločenské posedenie (aj zoznamovacie) s domácimi v krčme tu nezažijete.  Každý sedí vo vlastnej chalupe.  

Nevhodné pre záhradkárov

Celá vegetácia býva oneskorená aj o mesiac.  V Prešove všetko kvitne ale v Lačnove môže ešte snežiť.  Leto je krátke a studené.  

Slivky na jar kompletne ničí mráz, takže úroda býva iba raz za niekoľko rokov.  Fazule sa dajú dopestovať iba s veľkými ťažkosťami.  Na hrozno a marhule môžete zabudnúť.  V záhradníctvach je v ponuke väčšina odrôd určená pre teplé podnebie v Prešove.  Preto kúpiť odrodu do vysokých miestnych polôh je tamer nemožné.  Navyše kvôli oneskorenému vegetačnému obdobiu vo vhodnom čase bývajú prešovské záhradníctva už vypredané.  

Málo slnečného svetla

Dedina sa nachádza v strmej doline.  V zime na polovicu dediny svieti slnko iba dve hodiny dopoludnia. Potom sa skryje za hory.  

Samí pôvodní obyvatelia

Hovorí sa, že Lačnov je chalupárska oblasť ale to je zavádzajúce.  Chalupári sú v skutočnosti miestni potomkami pôvodných gazdov, ktorí majú (z čias socializmu) byty a domy po Prešove a svoje majetky v Lačnove berú ako svoj rozšírený dvor.  Ako domáci v každej dedine sú zaregstrovaní ako poľovníci a ťažia drevo - aj keď je Lačnov pamiatková zóna a Lačnovský kaňon je rezervácia, tak zvyšok pohoria sú jednotvárne kopce poznamenané ťažbou dreva ako všetky iné miesta po Slovensku.  Domáci zo zásady medzi seba neradi púšťajú niekoho cudzieho.  Ako chalupári tu budete celoživotne braní ako cudzí element.  Pri výbere chalupy zvážte či sú v okolí rovnako spriaznení chalupári (v Lačnove nie sú).  

Čo ukázala prax chalupárenia iných

Stoja tu 30 a viac rokov opustené domy do ktorých sa nikto za ten čas nenasťahoval.  Dôvody sú rôzne (zlý prístup cez iný dvor, nedohodnutí majitelia).  Zvážte či ozaj ste to vy, ktorým sa to má podariť.  Možno je lepšie kúpiť chalupu po troch rokoch nepoužívania (v inej lokalite) od tiež chalupárov ako 30 rokov neobývaný gazdovský dom z povojnového obdobia v ktorom naposledy býval gazda, ktorý tu hospodáril.  

Jediní cudzí ľudia, ktorí nie sú miestni a svoj dom používajú reálne ako chalupu, je jeden starší manželský pár.  Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že mládež sem nerada chodí (samota, slabý mobilný signál, ...) a trávi svoj čas radšej v Prešove.  

Slabé komunikačné pripojenia

Telefónna linka bola budovaná ešte v rámci zásady z minulého storočia aby aspoň jeden dom v dedine mal telefónne pripojenie.  Ak si chcete telefónne spojenie natiahnuť k sebe, musíte si dostavať telefónnu sieť k vášmu domu.  

Internet sa rieši telefónnym pripojením, čo je z technického hľadiska problematické (rýchlosť, bezpečnosť, súkromie).  Druhá možnosť je pripájať sa cez drahý, obmedzený a pomalý (slabý signál) mobilný internet, ktorý je vhodný max na prečítanie emailu. V časti dediny nie je vôbec dostupný mobilný signál.

Pošta je až v susednej dedine a poštárka sem kvôli odľahlosti miesta chodí iba raz týždenne.

Vždy skrachované investičné projekty

V minulosti tu boli všemožné projekty od všemožných podnikavcov (lyžiarske vleky, hotely, ...) ale všetko z toho sa ukázalo ako nevhodné.  Na vlek je tu málo strmý a veľmi slnečný svah a do hotela by zasa nechodilo až tak veľa ľudí a na okolí niet čo navštevovať.  

Málo atrakcií

Na okolí nie je žiadna vodná plocha (najbližší je nepoužívaný zabahnený rybník vo Fričovciach).  Celé pohorie sú nevýrazné bukovo-jedľové lesy.  Na okolí nie je žiaden horúci termálny prameň, žiaden aquapark, žiadne lyžiarske stredisko.  Najbližšie lyžiarske stredisko je na druhej strane pohoria na Búčoch a v Dubovici, ktoré už 20 rokov hrdzavie...  Rezervácia Lačnovský kaňon je tak na jednu hodinovú prechádzku.  

Jaskyňa Zlá diera je jaskyňou tretej triedy (pôvodne voľne dostupná a zdevastovaná), v zachovalom stave má len tri menšie stalagtity.  Zo skúsenosti viem, že je to tak na jednu návštevu.  Vysoká návštevnosť je z dôvodu, že je jediná sprístupnená v prešovskom okrese.  Ďalšie jaskyňe sa v okolí nenachádzajú, je to síce vápenec (kopce nad Lipovcami, nie nad Lačnovom) ale vápenec iného druhu (druhohorný) ako tie v ktorých sú naše národné jaskyňe (Demänovská, Domica, Ochtinská, ...).V tomto sa jaskyňe netvoria.  Zlá diera vznikla tektonickou činnosťou iba na tomto jednom mieste, nie klasicky pôsobením vody.  

Málo súkromia

Dedina je v strmom údolí, takže z okien vidno na ostatných.  Nie je to rovina na ktorej sa ohradíte plátnom na plote alebo živým plotom.  Vysoký múr si kvôli pamiatkovému úradu (viď vyššie) nebudete môcť postaviť.  Každý váš hlas počujú všetci susedia.  Okná susedov pokrývajú každý centimeter dvora druhých.  Bazén je nevhodný nielen kvôli súkromiu ale aj kvôli chladnému podnebiu a málu slnka a nedostatku vody.  

Problematická bezpečnosť

V zime je na ceste v dedine súvislý ľad, takže hrozí riziko úrazov.  Dedina je (hlavne v zime) polopustená, takže susedská pomoc v prípade núdze nemusí existovať.  V prípade požiaru sa hasičské auto nemusí vedieť dostať kvôli problematickému prístupu k vášmu domu včas.  Kvôli slabému mobilnému signálu môže byť pomoc problém zavolať.  

Neďaleká rómska osada

V Šindliari (druhá dedina od Lačnova) je rómska osada a v minulosti sa vyskytli v Lačnove vykradnuté domy a krádeže železa z dvorov.  Neskôr rómovia začali (načierno) ťažiť a predávať kamenné bridlice, ich ekonomická situácia sa načas zlepšila ale následne im to miestni a majitelia pozemkov kde prebiehala ťažba, zarazili, takže napätie a chudoba sa vrátila.  Rómske deti chodia do školy v Lipovciach, ktorá je určená aj pre tie lačnovské.  

Nedostatočné inžinierske siete

Dedina nemá kanalizáciu, takže si musíte postaviť vlastnú žumpu/čističku alebo sa uspokojiť s kadibudkou.  Na polovici dediny nie je voda ani v hĺbke 100 metrov (kvôli vápencovému horninovému podložiu), takže susedia si postavili súkromý vodovod ale na ten sa cudzí nepripojí...  Cudzí by sa tam museli uspokojiť bez vody (dovážať si) alebo si vystavať vlastné potrubie od najbližšej studne a viesť k sebe (cez súkromné pozemky druhých).  Časť domov nemá vlastnú studňu (kedysi si donášali vo vedrách z obecnej studne) a to ani v časti dediny kde je studňa možná.  

Tipy na iné lokality

Ak hľadáte chalupu, existujú aj iné zaujímavé (a možno aj lepšie) miesta.  Tu prinášame zoznam niektorých z nich.  s